Býčí skála, cvičení SZS Morava + PL

 Ve dnech  14.-16.3.2025 proběhlo cvičení SZS ČSS stanice Morava s mezinárodní účastí speleozáchranářů GRJ z Polska, za vydatné podpory SDH Rudice.

Průběh akce:

>pátek odpoledne, příjezd účastníků do Rudice v Moravském krasu

>sobota 9:00h sraz u základny ZO 6-01 a zahájení cvičné akce u jeskyně Býčí skála

Vlastní akci předcházelo rozdělení do jednotlivých týmů – družstev, ve kterých společně kooperovali jak čeští ,tak polští speleozáchranáři. Společný materiál byl ze skladu SZS přepraven zásahovým vozidlem SDH Rudice. Dobrovolní hasiči se také podíleli na transportu materiálu, týlového zabezpečení akce a komunikaci ve vstupních partiích jeskyně.

Cílem cvičení bylo v této poměrně badatelsky frekventované jeskyni simulovat nehodu jeskyňáře a za využití speleozáchranářských technik vyproštění zraněného na povrch.
Pro základní komunikaci v podzemí bylo úspěšně užito bezdrátových pojítek systémů  Spelcom-Sybet International, Nicola a Hytera.

Zraněný jeskyňář byl lokalizován v části jeskyně Vodní svět-Ďáblův dóm. Za účasti lékaře stanice SZS a medika z polské GRJ tým ASV provedl základní ohledání a v návaznosti na učiněné závěry, bylo rozhodnuto o průběhu akce a způsobu transportu zraněného. Vzhledem ke vzdálenosti od východu z jeskyně bylo nezbytné postavit tepelný bod, pro nutné vyčkání na dokončení přípravy celé transportní trasy a pro stabilizaci zraněného. Navazující týmy resp. stanoviště v podzemí T1, T2 a T3 dle zadaných karet misí provedli přípravu transportních úseků pro hladký průběh. Transport zraněného v nosítkách typu Petzl Nest vyžadoval v některých úsecích celé trasy jak vertikální, tak horizontální využití lanových technik. Pro pohyb nosítek v úzkých meandrech bylo také využito vlastních těl jeskyňářů k přemostění některých technicky obtížně řešitelných úseků. Postup s nosítky byl místy náročný a vše zhoršovala přítomnost hutného a lepivého jeskynního sedimentu, který dramaticky komplikoval vlastní transport.

Závěr akce ukázal, že i přes pečlivou přípravu cvičení, byla některá stanoviště v podzemí materiálově poddimenzována, což mělo v konečném důsledku neblahý vliv na časový průběh cvičení. Dále se potvrdilo, že sdílení technických zkušeností na mezinárodní úrovni má svůj smysl a v budoucnu povede k jistému zlepšení osobních dovedností každého speleozáchranáře.
Ve večerních hodinách pak na stanici SZS Morava proběhlo umývání materiálu a následný debrífink k celému průběhu cvičení. Jazyková bariéra byla překonávána za pomoci  tlumočníka CZ->PL  pana Lukáše Brychlece.

>neděle, odjezd účastníků

foto/zdjęcie: