Expedice Pestera de la Captare (Banát – západní Rumunsko) – objevy za třetím sifonem
V termínu 25. 2. – 2. 3. 2014 proběhla již od podzimu plánovaná expedice ve vodní jeskyni Pestera de la Captare – doposud 960 m dlouhé, členité vyvěračky v západním Rumunsku (údolí Minis, Aninské hory). V plánu byl podrobný průzkum prostor za koncovým sifonem Jezerní chodby – Galeria Laculilor. Za sifonem měla za úkol pracovat trojice potápěčů. Celkově se nás na akci sešlo 6, což byl trochu nepoměr vzhledem k nutnosti odtransportovat 11 vaků na dosavadní konec jeskyně.
26. 2. – Do Rešity jsme dorazili asi v 7 hodin rum. času, kde nás přivítal Bogdan Badescu – prezident rumunské speleologické federace a Raluca. Ještě týž den jsme se přesunuli na Aninu a odpoledne vyrazili do jeskyně, kde jsme za pomoci Rumunů Taviho a Alexe odtransportovali všechen materiál k sifonu.
27. 2. – Trojice potápěčů pracovala za sifonem, podařilo se objevit dlouhou chodbu zakončenou křižovatkou se dvěma sifony. Pracovně jsme ji nazvali CHV koridor. Celkově jsme za dnešek prozkoumali a zmapovali přes 600 m nových prostor. Družstvo před sifonem se věnovalo vystrojování šachet ke dvěma dalším sifonům v Galeria Activului. Rumuni mapovali.
28. 2. – Další explorace za sifonem. Vylezen 8m stupeň k velkému oknu, za kterým byla objevena rozlehlá chodba zakončená novou největší prostorou v jeskyni – dóm ČV. Zde další možnosti postupu skýtají dvě ústí chodeb s nutností lezení a další sifon. Tento den bylo zmapováno přes 70 m nových prostor. Poté návrat před sifon. Společně se zbytkem družstva zahájení retransportu.
1. 3. – Dokončení retransportu a mapování Galeria Laculilor a napojení se na rumunský polygon – zmapováno přes 200 m známých chodeb. Večer skromná oslava a návštěva Bogdana a Raluci.
2. 3. – Krátká zastávka v Rešitě a odjezd domů.
Závěr: Celkem objeveno, zmapováno a nafoceno 700 m nových chodeb včetně nové největší prostory, dómu ČV. Jako trochu nevyzpytatelný se ukázal koncový sifon Jezerního koridoru, kde často v užším místě docházelo ke zkalení na nulu a při protahování vaků k stržení šňůry, která zapadávala do úzkých profilů. Jednoduchý nebyl ani transport výstroje, jelikož vycházely necelé dva těžké vaky na jednu osobu. Díky nepočetnému, ale náročnými expedicemi ostřílenému a osvědčenému týmu se během čtyř dní podařilo dosáhnout významného výsledku a jeskyni prodloužit na téměř 1 700 m, přičemž možnosti dalšího postupu nadále skýtá minimálně 6 nadějných míst. Poděkování patří všem účastníkům akce: Petr Barák, Petr Celý, Jaroslav Gregor, Vít Kaman, Marika Kučerová a Tomáš Svoboda. Velký dík rovněž klubu Exploratorii, který poskytl zázemí pro akci a dlouhodobě podporuje naše bádání na Banátu. Poděkování mikulovské skupině za zapůjčení druhé akuvrtačky, díky které mohly obě družstva současně lézt.
Za skupiny Devon, Pustý žleb a Tartaros Petr Barák