Projekt NAMAK

NAMAK,  znamenající v perském jazyce sůl, je sdružení geologů a speleologů, kteří spolupracují na průzkumu a výzkumu unikátních solných jeskyní a solného krasu v Íránu. Na tomto výzkumu se kromě členů ČSS společně podílejí lidé z Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a Šírázské univerzity (Šíráz, Írán) a dále lidé z privátní sféry.

Projekt NAMAK vznikl v roce 1998 a za dobu existence jeho členové navštívili a zkoumali zhruba 15 solných pňů (do r. 2008). Nejvýznamnějšími výsledky jsou objevy a zdokumentování 1. a  5. nejdelší jeskyně v soli na světě – Jeskyně 3N (dříve Jeskyně Tří naháčů, Ghar-e 3N) a jeskyně Studentské (Ghar-e Danešdžú). Celkem bylo během projektu NAMAK do roku 2008 objeveno několik desítek nových solných jeskyní, z nichž asi 20 bylo zmapováno, což představuje asi 15 kilometrů nového solného podzemí.

Především díky objevu a zdokumentování Jeskyně 3N týmem NAMAK byla část ostrova Kešm v Perském zálivu vyhlášena Národním geoparkem, následně registrovaným v databázi UNESCO. Získané výsledky projektu NAMAK jsou průběžně publikovány ve vědeckých i populárních časopisech i v audio-vizuálních médiích.

Více informací o projektu (včetně kontaktů) lze nalézt na  http://home.gli.cas.cz/namak/